SUR HABERLERİ / Diyarbakır

 • Ayakkabı Ustasının 57 Yıllık Meslek Aşkı Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 8 metrekarelik dükkanında ayakkabı ustalığı yapan 66 yaşındaki Mehmet Emin İpek, 57 yıldır mesleğini aynı şevkle sürdürüyor İpek: 'Mesleğim bana insanlığı, görgüyü, sevgiyi ve saygıyı öğretti'.
 • BBP Genel Başkanı Destici, Diyarbakır'da '(İslam İşbirliği Teşkilatı'nın yarın Türkiye'de Kudüs için toplanması) Karar tanınmadığı gibi bunun uygulanmasına da müsaade edilmeyeceği, açık bir şekilde savaş sebebi sayılacağı açıklanmalı, ABD bu kararında ısrarlı olursa bütün İslam aleminin de ABD ile ilişkisini keseceği, donduracağı ilan edilmelidir' 'Şu anda kayyumlarla belediyeler asli görevlerini yapmaya başladı. Biz isterdik ki keşke seçilmiş olanlar bunu yapsaydı ama yapmadılar. PKK'nın uşağı oldular. Elbetteki devlet bunu seyredemez, buna müdahale edecek' '(Terörle mücadele) Başarılı bir mücadele sürdürülüyor. Biz de şu anda teröre karşı tüm unsurlarına karşı yürüten mücadeleyi de sonuna kadar destekliyoruz'
 • Kolejlilerden Kardeşlik Mesajı TED Diyarbakır Koleji İlkokulu öğrencileri, Hüseyin Uluğ İlkokulunu ziyaret ederek, Suriye’den gelen mülteci çocuklarla bir araya geldi.
 • Güneydoğu'dan Trump'a Öfke Yağdı ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Güneydoğu’da da protesto edildi. Cuma namazlarının ardından bir araya gelen vatandaşlar, karara sert tepki göstererek, geri alınmasını istedi.
 • Dezavantajlı Kadınların El Emeği Travel'de Sergilendi Bu yıl düzenlenen 11. Travel Turkey İzmir Fuarında Diyarbakır Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Aile Destek Merkezi (ADEM) tarafından Sur Mağduru Dezavantajlı ve engelli bayanların hazırladığı el emeği ürünler sergilendi.
 • 12. Travel Turkey İzmir Fuarı'nın Partneri Diyarbakır Olacak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2018’de düzenlenecek olan 12. Travel Turkey İzmir Fuarı’nın partner ilinin Diyarbakır olduğunu müjdeledi.
 • Öğrencinin 'Dayak Yedim' İddiası Okulu Karıştırdı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bir öğrencinin babasına her gün öğretmeninden dayak yediğini ileri sürmesi okulu karıştırdı. Okula giden baba, öğretmenin şikayeti üzerine gözaltına alındı. Bir grup ilkokul öğrencisi de, okulun önünde toplanarak, “Dayakçı öğretmen istemiyoruz” diye slogan attı. Bu sırada, ağlayarak gelen dayak yiyen öğrencinin kardeşi de başka bir öğretmen tarafından dövüldüğünü iddia etti.
 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Travel Turkey İzmir Fuarı'nda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İzmir’de bu yıl 11'incisi düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi’nde açtığı stantla kentin tarihini ve kültürünü tanıtıyor.
 • Diyarbakır, Travel Türkiye İzmir Fuarı'nda Travel Türkiye İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, 11’inci kez kapılarını açtı. Fuarda, Diyarbakır standı yoğun ilgi gördü. Vali Yardımcısı Hasan Gökpınar, açık hava müzesi Diyarbakır’ın turizmde Türkiye’nin olmazsa olmaz şehirlerinden biri olduğunu kaydetti.
 • Diyarbakır'da Terör Operasyonu Sur Belediyesi şantiyesine saldırı düzenlediği iddiasıyla gözaltına alınan 4 zanlı tutuklandı.
 • Altaç'tan Trump'a Tepki Hukukçu ve Siyasetçi Aydın Altaç, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in "bölünmemiş başkenti" olarak tanıyacağı yönündeki açıklamasına sert tepki gösterdi.
 • Cami Hırsızlarını Üzerilerindeki Toz Ele Verdi Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan İskender Paşa Camisi’nin kümbetindeki kurşun kaplamaları çalan hırsızlar ellerinin tozlu olmasından şüphelenen polis tarafından yakalandı. Hırsızların camiye yaklaşık 50 bin lira değerinde zarar verdiği ve çaldıkları malzemeleri de bin 300 liraya hurdacıya sattıkları öğrenildi.
 • Dünya Kültür Mirası Işığında Arıcılık Diyarbakırlı Abdulkadir Yolagelen, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin hemen yanında arıcılık yapmaya başladı. Huzur ortamının sağlanması ile turistlerin gezmeye geldiği alanda üretime geçen Yolagelen’in tek isteği alacağı destekle kovan sayısını arttırıp üretimini yükseltmek.
 • TERÖRSÜZ ŞEHİRLERDE DEĞİŞİM - Sur'un Kaderi Görevlendirmeyle Değişti Diyarbakır'da İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Sur Belediyesi, PKK'lı teröristlerin saldırılarıyla tahrip edilen tarihi ilçeyi hizmetle tanıştırdı Bir yandan DBP'li belediyenin bıraktığı 100 milyon lira borcu ödemeye çalışan yeni yönetim, diğer yandan da ilçenin yeniden imarı ve ihyası için başlatılan çalışmalara destek sunuyor Belediye Başkan Vekili Kaymakam Özkan: 'Bizden önce çöp dahi toplanmıyordu. Devraldığımızda belediyenin durumu harabat haldeydi' 'Çalışanların sigortasını yatırmamışlar, esnafın borcunu ödememişler. Esnafa olan borcu ödedik, kamu borçlarını yapılandırdık. Her ay 900 bin liraya yakın borç ödüyoruz' 'Halkımızın gönlüne dokunmayı başardık. Hizmetlerimizi vatandaşın desteğiyle sürdürüyoruz'
 • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlediği etkinlikle kutladı.
 • Vali Güzeloğlu Surlu Muhtarlarla Bir Araya Geldi Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, terör örgütü PKK’nın ihanetiyle tarihi Sur ilçesinin hem Diyarbakır hem de Türkiye’nin geleceğine kastetmek isteyen bir saldırıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, Sur’un artık ihyanın, imarın ve inşanın içerisinde olduğunu vurguladı.
 • Dünya Mirasına Yapısal İzleme Sistemi UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Diyarbakır Surları'nda yer alan Urfakapı Burcu'nda yapılan incelemede kubbe ve tonozlarında oturmaya bağlı yarık ve çatlak oluştuğu, düşey eksende çatlağın devam ettiği belirlendi Bunun üzerine Bilim Komisyonunca alınan karar doğrultusunda yapıda oturmanın devam edip etmediğinin belirlenmesi için burca 'Deplasman (çatlak) ölçer' cihazı yerleştirildi Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Koç: 'Burç batı cepheye doğru oturuyor. Yarık düşeyde 1013, yukarıda ise 1520 santimetreye ulaşıyor'
 • Savaştan Kaçtı Vatanına Kavuştu Ailesinin Diyarbakır'dan 94 yıl önce çeşitli gerekçelerle göç ettiği Suriye'den iç savaş nedeniyle kaçarak Türkiye'ye sığınan 71 yaşındaki yüksek makine mühendisi Paşa, memleketinde yeni bir yaşama başladı Sanayi sitesinde açtığı iş yerinde kaportacılık yapan Paşa, Suriye'de yarım bıraktığı mesleğini, kavuştuğu vatan topraklarında sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor Paşa: 'Esas memleketim burasıdır. Vatandaşlık da aldım. Vatanımızı seviyoruz. Elimden ne gelirse bu vatan için yapacağım'
 • Yönetmen Nuri Bilge Ceylan Diyarbakır'da Kapkaça Uğradı Ünlü Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, yeni filmi için zemin etüdü yapıp, fotoğraf çekmek için geldiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde kapkaça uğradı. Ceylan’ın, kapkaççı tarafından çalınan fotoğraf makinesi, polisin titiz çalışması sonucu aynı gün bulundu, kapkaççı gözaltına alındı.
 • Nuri Bilge Ceylan'ın Fotoğraf Makinesini Çalan Hırsız Yakalandı Diyarbakır'da bulunan ünlü yönetmen Ceylan, dün kentteki müzeleri gezdiği sırada elindeki fotoğraf makinesi kapkaç yöntemiyle çalındı.
 • Diyarbakır Valisi Güzeloğlu Açıklaması 'Sur'un sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için bir çekim merkezi olmasına dönük projemiz var'.
 • Diyarbakır'da Tanıtım Ve Markalaşma Toplantısı Yapıldı Diyarbakır’da, GAP bölgesi turizm odaklı tanıtım ve markalaşma projesi tanıtım toplantısında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “PKK’nın ihaneti ile ortaya çıkan yıkımın sonrasında 3 milyar Türk lirasına dönük bir bütçe ile Diyarbakır’ın ve Sur’un yeniden eski ihtişamı ile ve daha güzel bir şekilde geleceğe taşınması noktasında çalışmalarımız var” dedi.
 • Tahir Elçi Mezarı Başında Anıldı Diyarbakır Baro Başkanı iken 28 Kasım 2015’te Dört Ayaklı Minare önünde çıkan çatışmada başından vurularak öldürülen Tahir Elçi, mezarı başında anıldı.
 • Diyarbakır'da Tahir Elçi Anıldı Sur ilçesinde 2 yıl önce 2 polisin şehit olduğu terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden eski Diyarbakır Baro Başkanı Elçi, saldırıya uğradığı yerde ve mezarı başında anıldı.
 • Tahir Elçi, Ölümünün İkinci Yılında Vurulduğu Yerde Anıldı Diyarbakır Barosu Başkanıyken, Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde düzenlediği basın açıklaması sonrası çıkan çatışmada başından vurularak hayatını kaybeden Tahir Elçi, ölümünün ikinci yılında vurulduğu yerde anıldı.
 • Diyarbakır'da 'Yeni Türkiye, Yeni Ortadoğu Ve Yeni Dünya Çalıştayı' Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız: 'Türkiye'nin temel dış politikasında anahtar iş; Türkiye'nin Avrupa Birliği yoluna devam etmesidir. Avrupa Birliğine girmiş bir Türkiye, İslam dünyası için bir değer olur' Diyarbakır Vali Yardımcısı Helvacı: 'Mazlumun sesinin yükseltilmesinin ve uluslararası bütün platformlarda yer almanın derdinde olan bir ülkeyiz' DÜ Rektörü Prof. Dr. Gül: 'Bölgede şu an Türkiye söz sahibi pozisyondadır. Bu süreç böyle devam ederse Ortadoğu'nun dizaynında Türkiye liderlik yapacaktır'
 • Diyarbakır'da Öğrenciler Tarihi Mekanları Gezdi Diyarbakır Burhanettin Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Sur ilçesindeki tarihi mekanları gezdi.
 • Kırsalın Ekmeğine Şehirde De Rağbet Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kırsalın yanı sıra şehir merkezlerinde de yapılan tandır ekmeği rağbet görüyor Diyarbakır'da mahallelerde kurulan tandırlarda kadınlar tarafından yapılan tandır ekmeği, bazı fırıncılar tarafından da üretiliyor Tandır ekmeği yapan Baran: 'Tandır ekmeklerini İstanbul ve Gaziantep hatta Almanya'ya bile gönderiyorum. Oradaki akrabalarım tandır ekmeği istiyor' Fırıncı Butakın: 'Tandır ekmeğinin tadı daha lezzetli olduğu için vatandaşlar tarafından tercih ediliyor'
 • Dünya Mirası 'Surlar'ın İhtişamı Görünür Kılınacak Diyarbakır'da UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan tarihi surların çevresindeki görüntü kirliliğinin kaldırılması, burç ve yazıtların ziyaretçiler için daha görünür hale getirilmesi için Sur Dışı Tasarım Projesi hazırlandı Büyükşehir Belediyesince hazırlanan projeyle surların dışındaki yaklaşık iki kilometrelik alanda peyzaj düzenlemesi ve ışıklandırma yapılacak Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Başkanı Koç: 'Hem kentin simgesi olan sur daha iyi görülebilecek hem de halkın çevresinde dinlenebileceği bir alan oluşturulacak'.
 • Karamollaoğlu, Diyarbakır'da Esnafı Ziyaret Etti Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Diyarbakır'da esnaf ziyaretinde bulundu.
 • Büyükşehir Belediyesi'nden Öğrencilere Bisiklet Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tevfik Fikret Ortaokulu’nda okuyan dezavantajlı ve başarılı 95 öğrenciye bisiklet hediye etti.
 • Diyarbakır'da Kamu Kurumundan Hırsızlık Basın Yayın Enfermasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) Diyarbakır İl Müdürlüğünde yaşanan hırsızlık olayı güvenlik kameralarına yansıdı. Polis ekipleri güvenlik kamerasından yola çıkarak hırsızı kıskıvrak yakaladı.
 • 'Bu Hükümet Döneminde Azınlıkların Yüzü Gülmeye Başladı' Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Ateşyan: 'AK Parti'nin gelişiyle biz var olduğumuzu hissettik. Bu AK Parti ve Cumhurbaşkanımız sayesinde oldu. Gerçekten bu hükümet döneminde azınlıkların yüzü gülmeye başladı. Asık suratımız gülüşlerle zenginleşti' 'Dini kurumlara cami, kilise, sinagog veya cemevi olsun, Tanrı'nın isminin seslendirildiği bir yere saldırmak, orayı harabeye çevirmek insanlığa yakışmaz'
 • Yardımsever Öğretmenler 2 Bin Öğrenciyi Sevindirdi Diyarbakır'da bir grup öğretmen, sosyal medyada 2 yıl önce Sur ilçesindeki terör mağduru öğrenciler için başlattıkları kampanyayı genişleterek 2 bin öğrenciye yardım yapılmasını sağladı Öğretmenler, 'Okusun da büyüsün' ismini verdikleri sosyal medya hesabı sayesinde terör mağduru öğrencilerin yanı sıra köylerde okuyan öğrencilere de yardımları ulaştırdı Öğretmen Şahin: 'Bu çocuklar için kitap kabı ile başladığımız kampanya çok ses getirdi. Bu kadar büyüyeceğini açıkçası tahmin etmiyorduk. Gerçekten yardımseverler çok fazlaymış' 'Kampanya ile İstanbul, İzmir, Yalova, Bursa ve birçok batı ilinden Van, Gaziantep ve Diyarbakır'a yardımlar geldi'
 • Kavgayı Ayırmayı Çalışırken Kalp Krizi Geçirdi Diyarbakır’ın Sur ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada tarafları ayırmaya çalışan 1 kişi kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti, 1’i ağır 3 kişi de yaralandı.
 • Diyarbakır'da Silahlı Kavga Açıklaması 1 Ölü, 4 Yaralı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada tarafları ayırmaya çalışan 1 kişi kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti, 1’i ağır 3 kişi de yaralandı.
 • Diyarbakır'da 3 Bin Kişi Daha Toplu Ulaşım Hizmetine Kavuştu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur ilçesinin 9 dış mahallesini kapsayacak şekilde kurduğu iki yeni güzergahla 20 Kasım'dan beri 3 bin kişiye ulaşım hizmeti vermeye başladı.
 • Diyarbakır Barosu Çocuklara Yönelik Hak İhlallerini Açıkladı Diyarbakır Barosu, çocuklara yönelik birçok alanda hak ihlallerinin artarak devam ettiğini bildirdi.
 • Şampiyonlara Başkan Özkan Sahip Çıktı Diyarbakır’ın Sur ilçesinin dar sokaklarında hazırlandıkları Dünya Gençler Muaythai Şampiyonası’nda altın madalya alarak büyük bir başarı elden eden Kick boks ve Muaythai sporcularına Sur Kaymakamı ve Belediye Başkanı Bilal Özkan sahip çıktı.
 • Bu Okulda Öğrenciler Eve Gitmek İstemiyor Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Kumrucuk köyünde öğretmen Hasan Kartal, atıl durumdaki malzemelerle öğrencileri için örnek bir sınıf oluşturdu. Öğrencilerin daha önce okula gelmek istemediklerini belirten Kartal, “Öğrenciler okula artık severek gelmeye başladı. Şimdi eve gitmek istemiyorlar” dedi.
 • Diyarbakır'daki Bu Okulda Öğrenciler Eve Gitmek İstemiyor Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Kumrucuk köyünde öğretmen Hasan Kartal, atıl durumdaki malzemeler ile öğrencileri için örnek bir sınıf oluşturdu. Öğrencilerin daha önce okula gelmek istemediklerini belirten Kartal, “Öğrenciler okula artık severek gelmeye başladı. Şimdi eve gitmek istemiyorlar” dedi.
 • 9 Mahalleye Yeni Toplu Ulaşım Hizmeti Daha rahat ve konforlu toplu ulaşım hizmeti için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sur ilçesinin 9 dış mahallesini kapsayan iki yeni güzergah oluşturarak 20 Kasım’dan itibaren 3 bin kişiye ulaşım hizmeti vermeye başlayacak.
 • Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Açıklaması 'İnşallah hep birlikte Türkiye ekonomisinin büyümesine, gelişmesine, istihdamın ve ihracatın artmasına katkıda bulunuruz. Bütün amacımız da budur' 'Türkiye kendi başına ekonomik olarak hareket etme imkanına sahip ama artık dünyadan etkileniyoruz'
 • Bankaların Genel Müdürleri Diyarbakır'da Toplandı Diyarbakır’da bankaların genel müdürlerinin katıldığı istişare toplantısında konuşan Türkiye Bankaları Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, “Komşumuza bir şey olsa, bir sıkıntısı olsa düğünü olduğunda, acısı olduğunda ne yapıyorsak ticaret ortağıyız onu da yapmamız gerekiyor. Biz Sur’daydık da ama bunu yapmadık, arkadaşlar o zaman şunu söyleyeyim, yapmamız gerekiyordu. Buna rağmen benim genel müdürü olduğum bankanın eksiği olabilir, her şeyden haberimiz de olmayabilir. Bizi cezalandırın, bizi en iyi cezalandırma yöntemi oradan alıp öteki tarafa geçmektir, bunu yapalım” dedi.
 • Diyarbakır'da Gerginlik Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Suriyelilerle vatandaşlar arasında çıkan kavgada bir Suriyeli yaralandı.
 • Diyarbakır'da Suriyelilerle Vatandaşlar Arasında Gerginlik Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Suriyelilerle vatandaşlar arasında çıkan kavgada bir Suriyeli yaralandı.
 • '16 Kişinin Katilinin Yakalanması Bize Moral Oldu' Diyarbakır'ın Sur ilçesi Dürümlü mezrasındaki katliamda hayatını kaybeden 16 kişinin yakınları, terör saldırısına öncülük ettiği gerekçesiyle tutuklanan sanık hakkında 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesini memnuniyetle karşıladı Saldırıda babasını ve yakınlarını kaybeden Mehmet Yaman: '16 kişinin katilinin yakalanması bize moral oldu. Allah devletimizden razı olsun. Diğer katillerin de yakalanmasını istiyoruz' Tanışık Mahallesinin muhtarı Yaman: 'Benim ciğerim yandı, başka kimsenin ciğerinin yanmasını istemiyorum'
 • Sur Mağdurları Yeni Evlerine Kavuşuyor Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan terör mağdurları yeni evlerine kavuşuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda TOKİ tarafından Üçkuyu mevkiinde yapılan konutların kura çekimi ile 238 ailenin evleri belli oldu.
 • Sur'daki Terör Mağdurları Evlerine Kavuşuyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu evleri yıkılan aileler için yaptırılan konutlardan ilk etabı için kura çekimi gerçekleştirildi Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bilgin: 'Burada sadece konut yapmıyoruz, kenti turizm merkezi haline dönüştürüyoruz'.
 • 450 Torunlu Şahi Nine Hayatını Kaybetti, Torunlar Yetim Kaldı Diyarbakır’ın yaşayan asırlık çınarı 450 torun sahibi Şahi Tayurak, 98 yaşında hayatını kaybetti.
 • Dürümlü Katliamının Sanığına 17 Kez Ağırlaştırılmış Müebbet İstemi Diyarbakır'ın Sur ilçesi Dürümlü mezrasında 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 23 kişinin de yaralandığı terör saldırısına öncülük ettiği gerekçesiyle tutuklanan sanık hakkında 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı İddianameden: 'Şüpheli, patlayıcı madde yüklü araca, olası kontrol noktalarında yakalanmaması ve gidilecek güzergahlarda kolaylık sağlanması için öncülük etmiştir'.
 • Diyarbakır'da Pompalı Dehşeti Açıklaması 1 Ölü Diyarbakır’ın Sur ilçesinde pompalı silahla bir iş yerine saldırı düzenlendi. Kimliği belirsiz bir kişi tarafından yapılan saldırıda iş yeri sahibi ağır yaralanırken, saldırı anında iş yerinde bulunan 1 kişi ise hayatını kaybetti.
 • Diyarbakır'da Silahlı Saldırı Açıklaması 1 Ölü, 1 Yaralı Merkez Sur ilçesinde düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
 • Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Açıklaması Diyarbakır’da Vakıflar Bölge Müdürleri toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Diyarbakır’ın yakın gelecekte yeniden cazibe merkezi olacağını belirterek, “Hükümetimiz her türlü çabayı göstermekte kararlıdır. Zira Diyarbakır bizim gönlümüzün adıdır” dedi.
 • Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Sur'da İncelemelerde Bulundu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Sur ilçesindeki esnaf gezisinde yaptığı açıklamada, “Son 30 yıldan bu yana Diyarbakır hiç hak etmediği bir durumla karşı karşıya kaldı. Maalesef muhteşem medeniyet müzesi diyeceğimiz Diyarbakır hiç de anılması istenmeyen terör olayları ile anılmış oldu. Ama son zamanlarda devletimizin, hükümetimizin kararlı tutumu içerisinde yürütmüş olduğumuz terörle mücadele konsepti gerçekten çok etkili oldu. Diyarbakır insanımıza bu süreçte vermiş oldukları destekten dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.
 • 'Diyarbakır'ın Medeniyet Sembollerini Yeniden Ayağa Kaldırmış Olacağız' Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: 'İnşallah 2018 yılı içerisinde din farkı gözetmeksizin Diyarbakır'ın medeniyet sembollerini yeniden ayağa kaldırmış olacağız' 'İnsanlıktan nasibini almamış terörist odaklar sadece İslam'ın değil Hristiyanlığın da insanlığın ortak değerlerinin de düşmanı olmuşlardır. Ülkemizdeki Hristiyan vatandaşlarımızın mabedlerini de yakıp, yıktılar' 'Yıllarca çocuk, yaşlı, genç demeden insanımıza kurşun sıkan bu teröristler Diyarbakır'ın medeniyet direkleri olan vakıf eserlerine de düşmandılar. Vakıf medeniyeti eli ile din, dil, ırk gözetmeden herkese yardım götürülmüştür'
 • Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Diyarbakır'da Çeşitli ziyaret ve toplantılara katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Diyarbakır hiç hak etmediği bir şekilde son 30 yıldır maalesef terörle anılır oldu. Burada maalesef yıkım oldu. İnsanlar öldürüldü. Genç çocuk yaşlı kadın erkek demeksizin maalesef birçok canımızı yitirdik. Ama her ne olursa olsun bir vakıf medeniyetinin temsilcileri olarak bizler insanı yaşatmanın birliğin ve beraberliğin, yaşatma medeniyetinin öncelendiği bir yerde Diyarbakır’da bu defa yeni bir vizyonla vakıflar adına ortaya çıkacağız” dedi.
 • 'Dünya Olarak Teröre Karşı Mücadele Vermek Zorundayız' Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: 'Son zamanlarda devletimizin, hükümetimizin kararlı tutumu çerçevesinde sürdürmüş olduğumuz terörle mücadele konsepti gerçekten çok etkili oldu. Bütün bir insanlık ve dünya olarak teröre karşı hep birlikte mutabakat sağlayıp, mücadele vermek zorundayız' 'Son 30 yıldan bu yana Diyarbakır hiç hak etmediği bir durumla karşı karşıya kaldı. Maalesef bu muhteşem, 'medeniyet müzesi' diyeceğimiz Diyarbakır, hiç de istenmeyen terör olaylarıyla anılmış oldu'
 • Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Açıklaması (Bursa'da iplikboya fabrikasındaki patlama) Şu ana kadar maalesef 5 ölü, 14 civarında yaralımız var. Gerekli incelemeleri başlattık, takipteyiz'
 • Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Diyarbakır'da Çavuşoğlu: 'Bu süreçte Diyarbakırımızın tekrar cazibe merkezi olması, o hedeflediğimiz beş milyon turistin buralara seyahat etmesi için bizler üzerimize düşeni hem hükümet hem de görev kapsamımda bulunan vakıflar olarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz' 'Terörle etkili bir mücadelemiz var. Bunu sürdürmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki süreç bölgemiz ve Diyarbakır için çok güzel işlerin gerçekleştirileceği bir süreç olacaktır'
 • ​Diyarbakır'da Arakan Fotoğraf Sergisi Yetim Öksüz ve Kimsesiz Çocuklarla Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfınca kentte Arakan'daki zulmü ortaya koyan resimler sergilendi.
 • Emir Ve Talimatlarla PKK'ya Para Aktarmış Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya finans sağladığı iddiasıyla tutuklanan inşaat firması sahibi ve müteahhit Mehmet Çelik hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 8,5 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı İddianameden: 'Şüpheli PKK/KCK terör örgütünün hiyerarşik yapısı içerisinde almış olduğu emir ve talimatlarla örgüte maddi kaynak aktarımında bulunmuştur'.
 • SCI Ortaklar Toplantısı Belçika Ve Fransa'da Gerçekleşti Sivil Cervis International (SCI) tarafından ekim ayında Belçika ve Fransa’da gerçekleştirilen ortaklar değerlendirme toplantısına, merkezi Diyarbakır’da bulunan Gençlik ve Değişim Derneği de davet edildi.
 • Diyarbakır'da Futbol Turnuvası Sona Erdi Diyarbakır’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Gaputaem ve Sur Kaymakamlığı tarafından düzenlenen futbol turnuvası tamamlandı.
 • Diyarbakır'da Dezavantajlı Gençler İçin Etkinlik Aralarında dezavantajlı ve bağımlılıkla mücadele eden gençlerin de bulunduğu grup, camide namaz kıldıktan sonra ilahiler söyledi, satranç oynadı Evim Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Taşkın: 'Amacımız, sokaktaki çocukları gençlik merkezlerine çekip, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve onlara bir şeyler katabilmek'.
 • 'Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Diyarbakır Sempozyumu' DÜ Rektörü Prof. Dr. Gül: 'Diyarbakır bugün tarihiyle yaşayan bir kent. Sur, cami ve hanlarına baktığınız zaman Abbasiler'den Mervaniler'e, Akkoyunlular'dan Osmanlı'ya kadar birçok medeniyetin izini görebilirsiniz'
 • DİSKİ Sur'un İçme Suyu Hattını Yeniledi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, Sur ilçesinin Turistik, İnönü ve Melikahmet caddelerinin kesiştiği noktada yer alan çelik boru hattının değiştirilmesi ve vana montaj çalışmasının da tamamlanması ile “Sur İlçesi İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Şebekesi Yapım İşi”ni tamamladı.
 • Başkan Özkan Muhtarlarla Bir Araya Geldi Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediyesine kayyum olarak atanan Bilal Özkan, ilçe sınırları içerisinde görev yapan muhtarlarla bir araya geldi. Özkan burada yaptığı konuşmada, “Belediyenin, bizim devraldığımızda 98 buçuk milyon borcu vardı. Hizmet yansımasına baktığımızda, borcun sahada karşılığı yoktu” dedi.
 • Sur'da İşler Açılıyor, Tarihi Han AVM'lerle Yarışıyor Diyarbakır’ın Sur ilçesi ziyaretçi akınına uğruyor. İlçede bulunan tarihi Hasan Paşa Hanı, artan ziyaretçileri nedeniyle alışveriş merkezleriyle yarışıyor. Hasan Paşa Hanı Dernek Başkanı Hacı Sait Özkal, “Sur’da ne badireler atlattık hep beraber gördük. Şuan işlerimiz iyi gidiyor. Alışveriş merkezleriyle yarışır hale geldik” dedi.
 • Sınıfta Bozkurt İşaretine İnceleme Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı bir köy okulunda ücretli öğretmenlik yapan ve sınıfta çektiği bozkurt işaretli paylaşımı sosyal medya hesabında paylaşan Ö.D. hakkında inceleme başlatıldı.
 1  2  ...  63  64