DİCLE HABERLERİ / Diyarbakır

 • Bahçeşehir Koleji'nden Başarılı Sporculara Ödül Töreni Bahçeşehir Kolejinin Diyarbakır kampüslerinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında değişik spor branşlarında ödül alan 170 öğrenciye ödülleri törenle verildi.
 • Güvenli Geleceğe Kayıtlı Kadınlar Projesinde Sona Gelindi Dicle Üniversitesi ve MEKSA Vakfı ortaklığında gerçekleştirilen güvenli geleceğe kayıtlı kadınlar projesi, düzenlenen toplantı ile sona erdi.
 • Dicle Elektrik'ten Dezenformasyon Açıklaması Havaların soğumaya başlaması ile birlikte artan kaçak elektrik kullanımını önlemeye dönük çalışmalarını yoğunlaştıran Dicle Elektrik, buna paralel hakkında çıkarılan asılsız haberlerdeki artış nedeniyle bir açıklama yaptı. Dicle Elektrik, düzenli fatura ödeyenleri korumak adına sürdürülen kaçak elektrikle mücadeleyi itibarsızlaştırma çabalarının amacına ulaşamayacağını açıkladı.
 • DÜ Öğrencileri Türkiye Şampiyonu Oldu Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Bölümü öğrencileri olan rekortmen şampiyonlar Salih Korkmaz ve Serkan Doğan şampiyonluklarına yenilerini ekledi.
 • DÜ'de 30 Büyükbaş Hayvanla 24 Saat Kesintisiz Enerji Üretiliyor Dicle Üniversitesi (DÜ) yerleşkesinde 30 adet büyükbaş hayvanla 24 saat kesintisiz enerji üretimi yapan Hayvansal Atık Kökenli Model Biyogaz Tesisi kuruldu. Tesisin yürütücüsü Doç. Dr. Ahmet Konuralp Eliçin, “Bizi burada en çok sevindiren olay tesisimizin tüm parçalarının yerli ve milli oluşudur. Bu tesisimiz model bir tesistir. Özellikle büyükbaş hayvancılıkla uğraşan bölge çiftçilerimize yönelik tasarlanmıştır” dedi.
 • Büyükşehirden Ulusal Tıp Öğrenci Kongresine Destek Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırmalar Topluluğunca düzenlenecek 4. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi'ne destek sözü verdi.
 • DÜ'de Kudüs Açıklaması Dicle Üniversitesinde (DÜ) bir araya gelen öğretmen ve öğrenciler Kudüs’e sahip çıkma çağrısında bulundu.
 • İstilacı İsrail Sazanları Diğer Balıkların Baş Düşmanı Dicle Nehri’nin Diyarbakır’dan aktığı bölümde nehir ekolojisinin bozulmasının baş sebeplerinde biri de balıkçıların “istilacı” diye tabir ettiği İsrail sazanları. Zira bu balıklar, ne bulursa yiyiyor.
 • DÜ'de 'Sürdürülebirlik Ve İnsan Kaynakları' Konferansı Dicle Üniversitesi (DÜ) Mühendisliğe Hazırlık Kulübü “Sürdürülebirlik ve İnsan Kaynakları” konferansı düzenledi. Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen konferansa akademisyenler, Gaziantep, Elazığ, İskenderun, Malatya, Şırnak’tan çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.
 • Dicle'de 'İstilacı' İsrail Sazanları Balıkların Neslini Tüketiyor Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Fakültesi Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erhan Ünlü, Dicle Nehri’nin Diyarbakır’dan aktığı bölümde nehir ekolojisinin bozulması ve nehre ne zaman bırakıldığı kesin olmayan, balıkçıların “istilacı” diye tabir ettiği İsrail sazanlarının diğer türlerin yumurtalarını yemesi nedeniyle balık türlerinin azaldığına dikkat çekti.
 • Dicle Üniversitesi Hentbolda Şampiyon Oldu Dicle Üniversitesi Erkek Hentbol Takımı, Üniversitelerarası 1. Ligine yükseldi. Antalya’da 4-8 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 1. Lige çıkma maçlarında Diyarbakır temsilcisi, 10 takım arasında birinci olarak hem şampiyonluk kupasının sahibi oldu hem de gelecek yıl Dicle Üniversitesini 1. Ligde temsil etme hakkını elde etti.
 • Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Atilla'ya Ziyaret Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Kongresi Başkanı Yunus Demirkol, Kongre Danışmanı ve Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Recep Dursun'u makamında ağırladı.
 • Güneydoğu'dan Trump'a Tepki Güneydoğu’da basın açıklamaları ve protesto gösterileri düzenleyen sivil toplum kuruluşları ile platformlar, ABD Başkanı Donald Trump’a, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı alması nedeniyle sert tepki gösterdi.
 • Dicle Üniversitesi Mükemmellik Ödülü Aldı Türkiye Kalite Derneği (KalDer), TÜSİAD ve Zorlu Holding tarafından gerçekleştirilen 26. Kalite Kongresi'nde, Diyarbakır Dicle Üniversitesi mükemmellik ödülü aldı.
 • 'Organik Tavuk Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması' Projesi Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Maral: 'Organik tavukçuluk çok önemli bir projedir. Bölgedeki hayvansal üretim açığını gözlemledik. Bu projeyi bu açığı kapatma adına önemli görüyorum' Proje Koordinatörü Prof. Dr. Denli: 'Tavuk etine küsen tüketicilerimiz vardı. Her organik denilen ürünü organik sanmasınlar. Sadece etiketi olan ürünler organik olarak üretilmiştir'
 • DÜ'ye 'İki Yıldız Kararlılık' Ödülü Dicle Üniversitesi Hastaneleri EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) Mükemmellik modeli Model Esaslı “İki Yıldız Kararlılık” ödülünü aldı.
 • Diyarbakır Turizminin Sorunları Belirlendi Diyarbakır’ın turizm sektöründe hak ettiği yere gelememesinin nedenlerini ortaya koymak, kısa ve orta vadeye yönelik çözüm önerilerine ışık tutacak projeler üretmek amacıyla düzenlenen “Akademi ve Turizm Paydaşları Bir Araya Geliyor” çalıştayında kent turizminin sorunları belirlendi.
 • FETÖ'nün Diyarbakır'daki Akademik Yapılanmasına İlişkin Dava Tutuklu sanık eski DÜ Rektörü Prof. Dr. Saraç ile rektör yardımcıları Sır, Eyigün ve Bilici'nin yargılanmasına devam edildi Dicle Üniversitesinden mahkemeye gönderilen raporda, Saraç'ın görevde bulunduğu sürede aralarında FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alınan ve ihraç edilen personellerin de bulunduğu bin 991 kişinin atamasını onayladığı belirtildi
 • Kadın Rektörün Yargılandığı FETÖ Davasında Ara Karar Eski Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Ayşegül Jale Saraç’ın yargılandığı FETÖ davasında sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.
 • Diyarbakır'da İş Kazası İnşaatta beton dökümü sırasında mikserin kırılan parçasının altında kalan iki işçi yaralandı.
 • Diyarbakır'da Kule Vincin Denge Bomu Kırıldı Açıklaması 2 Yaralı Diyarbakır’da bir inşaata beton döküldüğü sırada kule vincin denge bomunun kırılması sonucu 2 işçi yaralandı.
 • DÜ'de 'Kitap Oku Arakan'a Can Ol' Etkinliği Dicle Üniversitesi Düşünce ve Hikmet Kulübü öğrencileri tarafından "Kitap Oku Arakan'a Can Ol" etkinliği düzenlendi.
 • Toyota Türkiye CEO'su Bozkurt, DÜ'de Seminere Katıldı Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, Diyarbakır'da seminere katıldı.
 • Denetim Ürkütücü Gerçeği Gözler Önüne Serdi Dicle Elektrik kaçakla mücadele ekiplerinin Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesine bağlı Çarıklı beldesinde gerçekleştirdikleri denetim, kayıt dışı elektrik kullanımıyla ilgili ürkütücü gerçeği de gözler önüne serdi. Denetimden geçirilen beldedeki 228 aboneden 202’sinin kaçak elektrik kullandığı belirlendi, 12 abonenin sayacına ise kaçak kullanım şüphesi ile el konuldu. Kaçak kullanımın iptal edilmesinin ardından buraya enerji sağlayan trafoların yükü yüzde 70 aşağı düştü.
 • Çocuk Doktorlarına En Sık Sorulan 10 Önemli Soru Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Taşkesen, anne baba adayları için gebelik sürecinin her zaman heyecanlı ve bir o kadar da stresli geçtiğini belirterek, ebeveynler tarafından en çok sorulan 10 soru hakkında bilgi verdi.
 • DÜ'de Engelliler Günü Etkinliği Diyarbakır Dicle Üniversitesinde (DÜ), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle program düzenlendi.
 • DÜ Bayan Voleybol Takımı 1. Lig'de Dicle Üniversitesi (DÜ) Bayan Voleybol Takımı, Üniversitelerarası Voleybol 1. Ligi’ne yükseldi.
 • Organik Diye Sunulan Ürünlere Dikkat Dicle Üniversitesi (DÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Denli, organik olarak pazarlara sunulan ürünlere çok itibar edilmemesi gerektiğini belirterek, “Köy koşullarında yetiştirilmesi o ürünün organik olduğunu göstermez. Çünkü ne şekilde yetiştirildiğini, nasıl kesildiğini, ne yediklerini bilmiyoruz” dedi.
 • Diyarbakır'da Trafik Kazası Açıklaması 2'Si Çocuk 6 Yaralı Diyarbakır’da iki otomobilin kafaya kafaya çarpışması sonucu meydana gelen kazada 2’si çocuk 6 kişi yaralandı. Kazada savrulan araç otobüs durağına dalarken, durakta kimsenin olmaması olası faciayı önledi.
 • Amed Sportif'de Bilet Fiyatları Belli Oldu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Kırmızı Grup takımlarından Amed Sportif Faaliyetlerin yarın saat 13.00’da Seyrantepe Stadı’nda Keçiörengücü ile yapacağı maçın biletleri Amed Store’de satışa sunuldu.
 • DÜ'de 'Veterinerlikte İnteraktif Olgu' Tartışmaları Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Klinisyen Veteriner Hekimleri Derneği işbirliği ile “İnteraktif Olgu Tartışmaları” konulu panel düzenlendi.
 • Diyarbakır 8 Saat Elektriksiz Kalacak Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından Diyarbakır 3 ve Diyarbakır 4 isimli trafo merkezlerinde yapılacak tevsiat çalışmaları nedeniyle 3 Aralık 2017 Pazar günü Diyarbakır il merkezi ile kırsalına 8 saat süreyle elektrik enerjisi verilemeyecek.
 • Dicle Elektrik Açıklaması 'Sayaçları Bakanlık İnceliyor' Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, “Kaçakla mücadele etmek değil, etmemek haksızlıktır. Bu mücadelede haksızlık ve mağduriyet olmaması için hem iç denetimler yapıyoruz, hem de kaçak elektrik kullanımı şüphesiyle söktüğümüz her sayaç Sanayi Bakanlığı tarafından inceleniyor. Yapılan her işlem şüpheye yer bırakmayacak biçimde belgelenip kayıt altına alınıyor’’ dedi.
 • Dicle Elektrik'ten Muhtarlara Özel Whatsapp Grubu Dicle Elektrik Dağıtım Hani Şube Müdürlüğü, elektrik tüketicilerinin fahri temsilcisi olarak kabul ettiği muhtarların talep ve şikayetlerini çok daha hızlı almak için “WhatsApp” grubu oluşturdu.
 • Rektör Gül Öğrencilerle Bir Araya Geldi Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, öğrencilerle söyleşiler kapsamında Fen Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi.
 • Şırnak'ın Elektrik Sorunu Dicle İle Çözülüyor Yeniden inşa edilen Şırnak ve ilçelerinin elektrik sorunu Dicle Elektrik tarafından gerçekleştirilen hummalı çalışmalar ile çözülüyor. Şırnak’ta düzenlenen toplantıya katılan Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, mevcut elektrik tüketim kültürünün acilen değişmesi gerektiğini söyledi.
 • Dicle Üniversitesinde Toplantı 34. Fırat Dicle Havzası Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Toplantısı, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Konferans salonunda yapıldı.
 • Zararlı Vektörlerle Mücadelede 55 Bin 300 Litre İlaç Kullanıldı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 55 bin 300 litre ilaç kullandı. Kent merkezi ile 13 ilçede 252 kişilik ekip ve 57 araçla 2017 yılı boyunca koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında sivrisinek, karasinek ve tatarcık başta olmak üzere zararlı vektörlerle mücadele de şuana kadar 55 bin 300 litre ilaç kullandı.
 • İddianamede, Darbe Girişiminden Bir Gün Önce Telefona Yansıyan Konuşmalar Ortaya Çıktı Diyarbakır Dicle Üniversitesinde (DÜ) ‘terör örgütü kurma ve yönetme’ suçlarından gözaltına alınan ve yargılanmasına devam edilen FETÖ/PDY şüphelileri ile 15 Temmuz hain darbe girişiminden 1 gün önce telefonla konuşan ve hala üniversitede görevli olan Prof. Dr. Hamdi Temel ile ilgili açılan soruşturmanın devam ettiği öğrenildi. Hamdi Temel, bu görüşmenin tamamen tesadüf olduğunu iddia etti.
 • Üniversite Hastanesi Son Teknolojik Cihazlarla Temizleniyor Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanelerinde, yeni alınan son teknolojik donanımlara sahip makinelerle temizlik yapılıyor.
 • Diyarbakır'da Sonbahar Ahengi Diyarbakır’da sonbahar ayları nedeniyle sararan ve yaprak dökmeye başlayan ağaçlar ile Hevsel Bahçelerindeki renk cümbüşü, kartpostallık görüntüler oluşturdu.
 • Korku Yoluna Ücretsiz Servis Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin talebi üzerine yurt ve kampüs arasında ücretsiz servis hizmeti başlattı. Daha önce akşam karanlık çöktükten sonra kız öğrencilerin kullanmaya korktuğu ve taciz olaylarıyla gündeme gelen yola ücretsiz servis konulması öğrencileri sevindirdi.
 • Diyarbakır'da Öğrencilere Ücretsiz Ring Servisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi’nde okuyan ve yurtlarda kalan öğrencilerden gelen talepler üzerine kampüs içinde ücretsiz ring servisi hizmeti vermeye başladı.
 • Vitaminler Sağlıklı Gözler İçin Önem Arz Ediyor Uzmanlar, vitamin ve minerallerin, yalnızca cilde ışıltı katmadığını, gözlerin de parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olduğunu ve kartal gözü etkisi sağladığını söyledi.
 • DÜ'den Organik Tavuk Yatırımcılarına Bilimsel Eğitim Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi (DÜ) Ziraat Fakültesi tarafından organik tavukçuluk yapmak isteyenlere detaylı uygulamalı eğitim verilecek.
 • Öğrencilerden 'Sınavdır Geçer' Programına Yoğun İlgi Özel bir üniversite tarafından Türkiye’nin hemen tüm illerinde gerçekleştirilen ‘sınavdır geçer’ programı, Diyarbakır’da öğrencilerin yoğun katılımı ile yapıldı
 • 3 Bin Yıllık Aşiretin Üyeleri İlk Kez Diyarbakır'da Bir Araya Geldi Yapılan araştırmalarda 3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Metina aşiretinin üyeleri ilk kez Diyarbakır’da bir araya geldi. Dernek kurarak kurumsal bir yapıya bürünen aşiret, kan davası gibi toplumsal yaraları sarmanın yanı sıra eğitim, kültür ve sanat gibi konularında da çalışmalar için bir yardımlaşma kampanyası düzenledi. Kampanyada kısa sürede binlerce lira toplandı.
 • Diyabete Dikkat Çekmek İçin Pedal Çevirdiler Diyarbakır'da Dicle Üniversitesince 'Diyabet Haftası' dolaysıyla pedal çevirme ve yürüyüş etkinliği gerçekleştirildi.
 • Tur Operatörleri Zerzevan Kalesini Gezdi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Diyarbakır Bölge Koordinatörlüğü tarafından kentte TÜRSAB’a bağlı turizm ve seyahat acentelerine yönelik kültür gezisi düzenlendi.
 • (Özel) Dicle Nehri'ni Güzelleştirme Çalışmalarına Vatandaşlardan Destek Diyarbakır’da Dicle Nehri’nin, Dicle Vadisi Projesi ile birleştirilerek etrafının güzelleştirilmesi, olumsuzlukların giderilmesi için başlatılan çalışmalara vatandaşlardan destek geldi. Çalışmaların çok daha öncesinden başlatılması gerektiğini belirten vatandaşlar, daha çok vakit geçirebilecekleri sosyal alanlar istediklerini ifade etti.
 • DÜ'ye 2 Yıldız Kararlılık Belgesi Verildi Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanelerine 2 yıldız kararlılık belgesi verildi.
 • DÜ'de Palyatif Bakım Merkezi Açıldı Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gül: 'Bu hizmetleri yapmak sağlık camiası için çok önemlidir. Çünkü bu merkezler hem hastalar hem de hasta yakınları için çok önemlidir'
 • DÜ'de Palyatif Bakım Ünitesi Hizmete Girdi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Kalp Hastanesi bölümünde palyatif bakım ünitesi hizmete girdi.
 • Dicle Nehri'nin Güzelleşmesi İçin Çalışmalara Başlandı Dicle Nehri’nin, Dicle Vadisi Projesi ile birleştirilerek etrafının güzelleştirilmesi, olumsuzlukların giderilmesi için çalışmalara başlandı.
 • Diyarbakır'da 'Dicle Nehri' Değerlendirme Toplantısı Vali Güzeloğlu: 'Yapılacak çalışmayla Dicle Nehri yatağı tamamen ıslah edilecek. Bu kötü görüntü ortadan kaldırılacak' 'Dicle Nehri'nin bugüne kadar ihmal edilen, eksik kalan, kirlenen ve kirletilen bütün olumsuzluklarından arındırılması amacımızdır'
 • Diyarbakırlı Gençlerin Milli Forma Sevinci Yaşadıkları zorluklara rağmen Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü'nü kazanan Mehmet İpek ve Abdülbasit Tunçay, Futsal Milli Takımı'na seçilmenin mutluluğunu yaşıyor Mehmet İpek:'Milli takımda olmanın gururunu yaşıyoruz. Başarılı olmak için elimizden geleni yapacağız' Abdülbasit Tunçay:'Avrupa ve dünya şampiyonluğu hedefimiz var. Bayrağımızı dalgalandırıp, İstiklal Marşı'nı bağıra bağıra okumak istiyoruz'
 • Atatürk'ün Diyarbakır'a Gelişinin 80. Yıl Dönümü Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 80'inci yıl dönümü törenle kutlandı Vali Güzeloğlu:'Bugün de Diyarbakır, bölge ve ülkemiz genelinde Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatma iradesinde aşılmaz bir kale, terör örgütlerine karşı milletiyle dik duran, bütün ihanet planlarına karşı topyekun vücut olan bir iradenin temsilcisidir'.
 • Diyarbakır'da Öğrencilerin Sivil Havacılığa İlgisi Dicle Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren Havacılık Kulübü, bugüne kadar farklı okullardan 10 bin öğrenciyi sivil havacılık ve uçaklar konusunda bilgilendirdi Kulüp Başkanı İpek: 'Amacımız öğrencilerimize sivil havacılığı ve uçağı sevdirmek' Öğrencilerden İpekçioğlu: 'Eğitimin faydaları oldu. Büyüyünce uçak mühendisi olmak istiyorum'
 • Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi Kışa Hazır Dicle Elektrik, sorumluluk bölgesindeki müşterilerinin daha rahat bir kış mevsimi geçirebilmesi için başlattığı bakım onarım ve iyileştirme çalışmalarında, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta kışa hazırlık çalışmaları kapsamında; 6 bin 581 kilometre alçak ve orta gerilim hat bakımı, 4 bin 490 adet trafo postası bakımı, bin 259 adet dağıtım merkezi ve kesici ölçüm kabini binası bakımı tamamlandı.
 • Vali Güzeloğlu, Şehit Ailesine Şehitlik Belgesi Verdi Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Bilal Dicle’nin ailesine şehitlik belgesini takdim etti.
 • Hastanede Kanser Hastalarına Moral Konseri Diyarbakır Dicle Üniversitesi Onkoloji servisinde tedavi gören kanser hastalarının moral ve motivasyonlarını arttırmak için konser etkinliği düzenlendi. Kanser hastaları, mini konserde hem şarkı söyledi hem halay çekti.
 • Diyarbakır'da 50 Bin Öğrenci Spor Alanına Kavuştu Dicle Üniversitesi (DÜ) Beden Eğitim Spor Yüksekokulu öğrencileri ‘Gönülden Gönüle Koştuk’ projesi ile bölgedeki okullarda bulunan alanlarda iyileştirmeler yaparak 50 bin öğrencinin spor alanına kavuşmasını sağladı.
 • Diyarbakır'da 'Dünya Diyabet Günü' Konferansı Diyarbakır’da ‘Dünya Diyabet Günü’ nedeniyle bir konferans düzenlendi.
 • Dicle Elektrik, Yatırımlarıyla Ana Hat Arızalarını En Aza İndirdi Özelleştirmenin ardından sorumluluk bölgesindeki şebekeyi iyileştirmek ve müşterilerine daha kaliteli hizmet vermek için çalışan Dicle Elektrik, yatırımları ile ana hattı devre dışı bırakarak geniş kitleleri etkileyen arızaları lokalize ederek en aza indirirken, etki alanını daraltmayı da başardı. Sektörde ‘Fider Açma’ olarak isimlendirilen arıza sayısı bölge genelinde 30 binden 3 bin 500’e kadar düşerken, ana hat arızalarının en çok yaşandığı Şanlıurfa’da ise bu rakam 16 binden bine kadar indi.
 • Deprem En Çok Çocukları Vuruyor Depremle beraber doğal afetlere maruz kalan çocukların yüzde 30’unda önemli ruhsal travmatik sorunların ortaya çıktığı, bu durumun onlarla konuşarak minimize edilebileceği bildirildi.
 • Kanser Hastalarına Konserli Moral Etkinliği Diyarbakır Dicle Üniversitesi Onkoloji servisinde tedavi gören kanser hastalarının moral ve motivasyonlarını arttırmak için konser etkinliği düzenlendi. Kanser hastaları, mini konserde hem şarkı söyledi hem de halay çekti.
 • DÜ'de Çocuklara Ücretsiz Ve Randevusuz Hizmet Veriliyor Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinin çocuk psikiyatri bölümünde, 0-18 yaş aralığındaki çocuklara ücretsiz ve randevusuz hizmet veriliyor.
 • İnternet Ve Sosyal Medya Bağımlılığı İntihara Sürüklüyor İnternette çok fazla zaman geçirmek, sosyal medya, telefon, tablet bağımlılığının kişiyi yalnızlaştırarak intihara bir adım daha yaklaştırdığı bildirildi.
 • DİSKİ'den Zorunlu Su Kesintisi Duyurusu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, Dicle Barajı Pompa İstasyonu Enerji Nakil Hattı (ENH) ve Trafo’da meydana gelen arıza dolayısıyla kentin belirli semtlerinde su kesintisi yaşandığını duyurdu. DİSKİ arızanın giderildiğini ancak kesintinin birkaç saat süreceğini açıkladı.
 • DÜ'de 'Kent Ve İklim Değişikliği' Konulu Seminer Dicle Üniversitesi (DÜ) Mimarlık Fakültesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kent Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından bir seminer düzenlendi.
 1  2  ...  55  56