Disk Genel-iş Sendikası’ndan Baydemir’e Ziyaret

Haber Tarihi : 30.03.2013 17:31:01 DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ile Türkiye genelindeki 65 sendika başkanı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti.
A +   A -

DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkan Erol Ekici, Genel Sekreter Kani Beko, Örgütlenme Daire Başkanı Remzi Çalışkan, Mali İşler Daire Başkanı Fahrettin Tecimer, Araştırma Daire Başkanı Cafer Konca, Eğitim Daire Başkanı Hüseyin Yaman, Toplu İş Sözleşmesi Daire Başkanı Alaattin Öztürk, Türkiye genelindeki 5 bölge başkanı, bir koordinatör, 9 daire müdürü ve 43 şube başkanı, DİSK Diyarbakır Bölge Temsilcisi Serdar Ekingen ve Genel İş Diyarbakır Şube Başkanı Salih Doğrul’un ev sahipliğinde yapılan “Başkanlar Kurulu” toplantısı için Diyarbakır’a geldi. Genel Başkan Ekici ve Genel İş Başkanlar Kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etti. Baydemir konuk başkanları karanfille karşılarken, Genel Başkan Erol Ekici Diyarbakır’da toplanmayı yaklaşık 3-4 ay önce kararlaştırdıklarını ancak gelişlerinin barış umutlarının en yüksek düzeye çıktığı bir döneme denk geldiğini söyledi.

Tam olmasa da devlet dilinin imha ve inkardan vazgeçtiğini, en azından bu topraklarda Kürtlerin de var olduğunun kabul edildiğini belirten Ekici, “Zaten sorunun özü de oydu. Bu topraklarda Kürtlerin muhakkak ki örf, adet, gelenek ve görenekleri var. Buna uygun yaşama isteğinin de en demokratik talep olarak karşılanması gerekiyor” dedi

Bugüne kadar denenen polisiye tedbirler, güvenlik tedbirleri, yok etme, savaş, imha ve inkarın terk edilmesini arzu ettiklerini söyleyen Ekici, “Gerçekten eşit, kardeşçe ve özgürce bir arada yaşamaya ihtiyaç var. Bu, ülkede demokrasinin tüm kurallarıyla eşit bir şekilde işletilmesinden geçmektedir. Geçmişten ders çıkarılmış olmasını umuyor ve diliyoruz. Bugün yükselen barış umutlarının yeşermesi dileğimizdir” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, “Sizleri şehrinizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyuyorum. Şu anda burada Türkiye’nin fotoğrafı var” dedi.

Baydemir, “Türkiye’nin doğu ile batı, güney ile kuzey yakaları arasında duygudaşlıktan bir farklılaşma yaşatıldı. İnşallah yaşadığımız bu günler tekrar ortak sevinçte ve ortak tasada buluşmaya doğru götürecektir” dedi.

‘BARIŞLA BÜTÜN İNSANLAR KAZANACAKTIR’

“Onurlu barış, eşitlik, özgürlük ve adalet bu ülkede yaşayan bütün insanlara kazandıracaktır” diyen Baydemir, çatışmaların bütün insanlara kaybettirdiğini, en çok da emekçi ve yoksul insana kaybettirdiğini söyledi.

Baydemir, “İnşallah eşitlik, adalet, kardeşlik hukuku temelinde bu ülkede onurlu bir barış gerçekleşir. Ve biz Diyarbakır’da İzmir’den gelecek olan kardeşlerimizi Diyarbakır halayı ve zeybekle karşılarız. Samsun’dan Trabzon’dan gelecek kardeşlerimizi delilo ve horonla karşılarız. Ve inşallah günü geldiğinde birbirine kurşun sıkan kardeşlerimiz bir kardeşlik tutuşurlar” diye konuştu.

DİSK Diyarbakır Bölge Temsilcisi Serdar Ekingen ise, Genel İş Sendikası Başkanlar Kurulu’nun Türkiye’de ve dünyada bir ilki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Osman Baydemir’le birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ekingen, “Taşeron işçilerin örgütlenmesini ve onların toplu iş sözleşmesini gerçekleştirdik. Bütün başkanların huzurunda Sayın Baydemir’e teşekkür ediyoruz. Şu anda belediyede çalışan taşeron dahil sendikasız hiçbir işçi yok” dedi

Taşeronlaşmayı ortadan kaldırma çabası içinde olunması gerektiğini söyleyen Baydemir, “Farklı bir kanunla sorun çözülebilir. Her yıl ihaleyle yeniden almak yerine belediyenin kalıcı personeli haline dönüştürülebilir” şeklinde konuştu.

Baydemir, ziyarette Genel İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici’ye Si u Ronahi Sanat Atölyesi’nde cam üzerine işlenen Nevruz tablosunu hediye etti. Genel İş İstanbul Şube Başkanlarından Nebile Irmak Çetin de, Diyarbakır’daki Nevruz’da dile getirilen taleplerin bu yıl 1 Mayıs’ta İstanbul Taksim’de de dile getirileceğini belirterek, Baydemir’i İstanbul’a davet etti .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !