Bu Kez Baydemir Fotoğraf Çekti

Haber Tarihi : 30.03.2013 17:32:30 DİFAK tarafından düzenlenen ve Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Diyarbakır Fotoğraf Günleri başladı.
A +   A -

Açılış resepsiyonuna katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, eline aldığı fotoğraf makinesiyle fotoğrafçıların fotoğrafını çekti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ve DİFAK tarafından düzenlenen Fotoğraf Günleri’nin açılış ve tanıtımı resepsiyonu Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde yapıldı. 7 Nisan’a kadar açık kalacak olan serginin açılışında konuşan Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) Başkanı Bedran Tekin, amatör fotoğrafçılar olarak 2008 yılında bir araya geldiklerini 2011 yılında ise dernekleştiklerini söyledi.

Yaklaşık 2 yıldan bu yana DİFAK bünyesinde çalışmalarını yürüttüklerini belirten Tekin, 50’ye yakın aktif üyeleri olduğunu söyledi.

Tekin, temel fotoğrafçılık kursları, fotoğraf gezileri, fotoğraf okumaları gibi etkinlikler düzenlediklerini kaydetti.

“Diyarbakır Fotoğraf Günleri” ile Diyarbakırlılara sihirli bir yolculuk yaşatmak istediklerini ifade eden Tekin, etkinliklerdeki temel amaçlarının “Fotoğrafı bir anlatım biçimi olarak özendirmeye çalışmak” olduğunu vurguladı.

Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Kültür ve Turizm Şube Müdürü Cevahir Sadak Düzgün ile 50’nin üzerinde fotoğraf sanatçısının katıldığı etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, “Bir fotoğraf eğer yüzde 50 gerçeği yansıtıyorsa, geriye kalan yüzde 50 de onu çekenin bakış açısı, onu çekenin görme biçimi, aslında duygusunu katma şekli ve bir okuma şeklidir” dedi.

Bu şekliyle her bir fotoğrafın aynı zamanda çekenin ruh halini görme biçimini de yansıttığını belirten Baydemir, “Her fotoğraf, çekenin duygusunu da bünyesinde barındırıyor. Bana göre bir fotoğrafa bakarak bir şiir yazmak pekala mümkündür. Görmesini bilenler açısından bir fotoğrafa bakarak aslında bir hikaye yazmak da mümkündür” diye konuştu.

Baydemir, DİFAK ile birlikte pek çok çalışma yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde fotoğraf sanatçılarıyla yemeğe de katılan Baydemir, daha sonra Amed Sanat Galerisi’ndeki fotoğraf sergisini gezdi. Etkinliğin sonunda birlikte fotoğraf çektiren Baydemir, bir fotoğrafçıdan makinesini alarak fotoğrafçıların fotoğrafını çekti.

“İleri çekim teknikleri”ni konu alan 3 gün boyunca 3 oturumda gerçekleşecek atölyeyi Yücel Tunca yürütecek. Yücel Tunca ayrıca, fotoğrafta çeşitli ifade biçimleri konusunda yapacağı söyleşide bir dizi fotoğraf analizi gerçekleştirecek.

Programda Özcan Yurdalan’la “Türkiye’de Fotoğraf” söyleşisi, Murat Yaykın’la, dünya gündemini sarsan olayların fotoğraflarla imha ve ikna pratikleri, “Herkes İçin Duvar Kağıdı” adlı çalışmasıyla sergiye katılan Orhan Cem Çetin ile söyleşi ve “Fotoğrafta Kişisel Bakış Açısı” konulu Silva Bingaz söyleşisi yapılacak.

Fotoğrafın izleyiciye ulaşma sürecinde yeni arayışlara ve farklı denemelere dair yapacakları söyleşide Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz, dünyadaki ve Türkiye’deki pratikleri değerlendirecek. Erden Cantürk, Vedat Ateş, Serra Akcan, Erhan Arık’ın fotoğraf analizleri de etkinliklerde yer alacak. Etkinlikler Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf Vakfı, Nar Photos ve Geniş Açı Proje Ofisi tarafından da destekleniyor .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !